Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj Więcej36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania – Piotr Plebaniak – recenzja książki
„36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania” to niezwykle intrygująca książka Piotra Plebaniaka na temat psychologii konfliktu.
Autor wykorzystuje dalekowschodnią mądrość i doświadczenie, by pokazać nam jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. To wiedza, która przyda się nie tylko na wojnie. To dawka konkretów, które możemy wykorzystać podczas negocjacji, opracowywania strategii, planowania działań.
Piotr Plebaniak ma już na swoim koncie dwie książki o Chinach. Świetnie orientuje się w tematyce dalekowschodniej i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. Na początku możemy dowiedzieć się nieco o historii i kulturze Chin. Autor zapoznaje czytelnika z chińskim rozumieniem świata, tłumaczy różne definicje, wprowadza w psychologię konfliktu. Wszystko to czyni bardzo zrozumiałym i przystępnym językiem, tak aby nie pozostawiać żadnych wątpliwości i niedomówień. Jest to rodzaj wprowadzenia do drugiej części książki, w której autor opisuje tytułowe 36 forteli. Podaje przy tym wiele praktycznych porad, które można wprowadzić w życie. Nie ogranicza się tylko do przykładów dalekowschodnich ale sięga także po bardziej zrozumiałe i bliskie nam praktyki ze świata zachodniego. Podpowiada np. jak osiągać korzyści i jak unikać strat, czy jak atakować i jak się bronić. Główne założenie tej książki opiera się na taktyce polegającej na psychicznej przewadze nad przeciwnikiem, bo, jak pisze Plebaniak: „Zwyciężyć to wywołać w umyśle przeciwnika zjawisko porażki”. Z książki dowiemy się m.in. jak stosować sprzeczne bodźce zewnętrzne, czym jest instynkt pościgu i ucieczki i jak je wykorzystać przeciwko wrogowi, jak szacować swoje siły i jak posługiwać się podstępem. Każda myśl, idea, koncepcja poparta została konkretnym przykładem. Aby zwyciężać, uczy autor, trzeba panować nad całą sytuacją, tj. nad sobą, nad przeciwnikiem i nad otoczeniem.
Książka spodoba się wszystkim miłośnikom Chin i kultury dalekiego wschodu. To także gratka dla tych, którzy interesują się wojskowością i militariami, a to za sprawą barwnych opisów bitew i wojen. Wreszcie to nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich dowodzących i zarządzających, niekoniecznie służbami mundurowymi. Z pewnością niejeden menedżer będzie w stanie wiele wynieść z tej publikacji. Jeśli nie należymy do żadnej z powyższych grup, nie szkodzi. Z książki wyciągniemy techniki, które mogą nam się przydać w codziennych sytuacjach, jak np. w konfliktach pracowniczych, domowych sporach czy nawet na polu towarzyskim.