7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey – recenzja książki

Wrzesień 3, 2017

7 nawyków skutecznego działania to książka”, które przez siedem lat była na szczycie bestsellerów i sprzedała się w nakładzie ponad 10 miliona egzemplarzy, tylko w USA. Książka Stephena R. Covey’a robi furorę w wielu krajach na całym świecie.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

To pozycja z dziedziny rozwoju osobistego, która jak wskazuje tytuł, skupia się na odpowiednich nawykach, które potrafią zrewolucjonizować nasze życie. Ich wypracowanie pozwala na doświadczenie wewnętrznych zmian i osiągnięcie osobistego sukcesu – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Książka Covey określana jest „Biblią współczesnego człowieka”. Jej lektura pozwala spojrzeć na swoje życie w zupełnie nowej perspektywie. Autor uzupełnia poruszane kwestie licznymi przykładami z własnego życia, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej go zrozumieć.

  • Pierwszy nawyk Covey nazywa „proaktywnością”, która polega na zaangażowaniu i działaniu oraz wychodzeniu ze swojej strefy komfortu.
  • Drugi z kolei brzmi: „zacznij z wizją końca” – to wizualizacja, która pozwala wyznaczać cele – najlepiej w perspektywie kilkuletniej i z uwzględnieniem środowiska, w którym żyjemy.
  • Rób najpierw to, co najważniejsze” to nawyk, który uczy jak ustalać priorytety i dzielić sprawy na te ważne, nieważne, pilne i niepilne.
  • Nawyk czwarty skupia się na relacjach międzyludzkich i nazwany został „myśl w kategoriach wygrana – wygrana”. Autor tłumaczy w jaki sposób postępować, by zawsze czuć się wygranym i zadowolonym z podejmowanych działań.
  • Również piaty nawyk związany jest z relacjami i brzmi: „Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym”. Oparty jest na inteligencji emocjonalnej, nauce uważności i empatii.
  • Synergia” to szósty nawyk. To działanie zespołowe, które daje większą energię i możliwości, które pozwalają na więcej w każdej dziedzinie.
  • Siódmy nawyk Covey obrazowo nazwał „ostrzeniem piły” ze względu na historię, za pomocą której go opisuje. Traktuje on o konieczności odpoczynku, który pozwala naładować baterie, ale także spojrzeć na swoje życie w szerszej perspektywie.

To książka z tych, których nie można raz przeczytać i odłożyć na półkę. To książka, którą czyta się tzw. jednym tchem. To książka, która jest jak nałóg. Po zakończeniu jednego rozdziału, chcemy wiedzieć co będzie w kolejnym. Jednak, wymaga ona głębszej refleksji, zastanowienia się nad sobą, zrobienia rachunku sumienia, dokonania dogłębnej samoanalizy. Najlepiej przeczytać ją, zapoznać się z ogólną koncepcją autora i jego perspektywą, by następnie wrócić do początku książki i zacząć wprowadzać stopniowo w życie zdobytą wiedzę oraz odkrywać nowe kwestie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.