Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj Więcej7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey – recenzja książki
„7 nawyków skutecznego działania to książka”, które przez siedem lat była na szczycie bestsellerów i sprzedała się w nakładzie ponad 10 miliona egzemplarzy, tylko w USA. Książka Stephena R. Covey'a robi furorę w wielu krajach na całym świecie.
To pozycja z dziedziny rozwoju osobistego, która jak wskazuje tytuł, skupia się na odpowiednich nawykach, które potrafią zrewolucjonizować nasze życie. Ich wypracowanie pozwala na doświadczenie wewnętrznych zmian i osiągnięcie osobistego sukcesu – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Książka Covey określana jest „Biblią współczesnego człowieka”. Jej lektura pozwala spojrzeć na swoje życie w zupełnie nowej perspektywie. Autor uzupełnia poruszane kwestie licznymi przykładami z własnego życia, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej go zrozumieć.
- Pierwszy nawyk Covey nazywa „proaktywnością”, która polega na zaangażowaniu i działaniu oraz wychodzeniu ze swojej strefy komfortu.
- Drugi z kolei brzmi: „zacznij z wizją końca” - to wizualizacja, która pozwala wyznaczać cele – najlepiej w perspektywie kilkuletniej i z uwzględnieniem środowiska, w którym żyjemy.
- „Rób najpierw to, co najważniejsze” to nawyk, który uczy jak ustalać priorytety i dzielić sprawy na te ważne, nieważne, pilne i niepilne.
- Nawyk czwarty skupia się na relacjach międzyludzkich i nazwany został „myśl w kategoriach wygrana – wygrana”. Autor tłumaczy w jaki sposób postępować, by zawsze czuć się wygranym i zadowolonym z podejmowanych działań.
- Również piaty nawyk związany jest z relacjami i brzmi: „Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym”. Oparty jest na inteligencji emocjonalnej, nauce uważności i empatii.
- „Synergia” to szósty nawyk. To działanie zespołowe, które daje większą energię i możliwości, które pozwalają na więcej w każdej dziedzinie.
- Siódmy nawyk Covey obrazowo nazwał „ostrzeniem piły” ze względu na historię, za pomocą której go opisuje. Traktuje on o konieczności odpoczynku, który pozwala naładować baterie, ale także spojrzeć na swoje życie w szerszej perspektywie.