Dom z witrażem – Żanna Słoniowska – recenzja książki

Sierpień 30, 2017

Żanna Słoniowska w swoim debiucie literackim „Dom z witrażem” opowiada o czterech pokoleniach kobiet, którym przyszło żyć we Lwowie XX wieku.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Główną bohaterką „Domu z witrażem” jest młoda kobieta o artystycznej duszy, której imienia nie znamy. Dzięki witrażowi ozdabiającemu dom, w którym mieszka, poznaje Mikołaja, sporo starszego od siebie mężczyznę, byłego kochanka matki. Razem mają ocalić witraż przed zniszczeniem. Kobietę i Mikołaja zaczyna łączyć uczucie. Mężczyzna otwiera przed kobietą Lwów, ukazując wszystkie oblicza tego osobliwego miasta.

Żanna Słoniowska to ukraińska pisarka mieszkające w Polsce. W 2014 roku wygrała w konkursie wydawnictwa „Znak” na najlepszą powieść – nagrodą za zwycięstwo było wydanie książki. W 2016 roku „Dom z witrażem” był także nominowany do polskiej nagrody literackiej Nike, choć autorce niestety nie udało się zdobyć statuetki. Również w 2016 zdobył natomiast Nagrodę Conrada, która jest wyróżnieniem i wsparciem dla początkujących pisarzy.

Narratorką powieści Żanny Słoniowskiej jest bezimienna dziewczyna, jednak nie tylko ona odgrywa tutaj znaczącą rolę. „Dom z witrażem” to saga rodzinna, w której szczególnie istotne są postaci żeńskie. Jest wśród nich matka bohaterki, Marianna, pracująca w teatrze, babka bohaterki Aba, niespełniona malarka, oraz z pozoru okrutna i oschła prababka. Kobiety bardzo się od siebie różnią, jednak przewrotnie mają ze sobą też wiele wspólnego. W „Domu z witrażem” postaci męskie stanowią jedynie dodatek do głównej historii – takim też jest Mikołaj, który oprowadza główną bohaterkę po Lwowie, zostając także jej kochankiem.

Jednak nie tylko postacie kobiece to najważniejsi bohaterowie powieści Żanny Słoniowskiej. „Dom z witrażem” ma jeszcze jednego, bardzo ważnego bohatera – a jest nim Lwów XX wieku. Autorka w niezwykły, wręcz magiczny sposób opisuje to intrygujące miasto kontrastów, w którym nie brakuje pięknych frontonów kamienic, nieodkrytych sekretów i spadających balkonów. „Dom z witrażem” to z całą pewnością fascynująca podróż po Lwowie. Miasto zdaje się żyć własnym życiem, wymęczone wojną, rewolucją, rozbiorami, ale także pełne sztuki, barw i tajemnic gotowych do zgłębienia. Żanna Słoniowska w bardzo ciekawy i skrupulatny sposób przedstawia fakty dotyczące Lwowa, dzięki czemu z jej powieści można się dużo nauczyć odnośnie historii i kultury tego miasta. Książka serwuje czytelnikowi przeskoki z teraźniejszości w przeszłość i z powrotem, które mogą być dla niektórych odrobinę dezorientujące, ale dzięki temu zabiegowi z wielkim zainteresowaniem poznaje się kolejne odsłony Lwowa z różnych czasów.

„Dom z witrażem” Żanny Słoniowskiej to wciągająca historia o pragnieniu wolności, rodzinie, miłości i sztuce z wysuniętymi na pierwszy plan niebanalnymi postaciami kobiecymi. W powieści Lwów zdaje się być niezwykle blisko czytelnika, pochłania go i uwodzi. Wiele jest w nim smutku i nieszczęść, ale też kolorowych artystów i pięknej architektury. Książka nie należy do tych, które pochłania się w zawrotnym tempie – należy ją czytać powoli, kontemplując zawartość i styl utalentowanej ukraińskiej pisarki. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby przenieść się do wielokulturowego Lwowa pełnego tajemnic.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.