Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben – recenzja książki

Wrzesień 5, 2017

W swojej najnowszej książce Peter Wohlleben przybliża czytelnikowi świat zwierząt, który jest bliższy ludzkiemu, niż może się to wydawać.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Duchowe życie zwierząt” w fascynujący sposób przedstawia zwierzęta i ich uczucia, które wbrew pozorom nie są przypisane wyłącznie człowiekowi. Na łamach tego wyjątkowego przewodnika po świecie fauny można znaleźć wiele ciekawostek z życia zwierząt, poznać ich nietypowe zachowania czy zagłębić się w niezwykle frapujące przemyślenia autora odnośnie zwierzęcego funkcjonowania. Jeśli kogoś interesuje, czy zwierzęta lubią się bawić, czy nadają sobie imiona lub czy potrafią świadomie kłamać, to „Duchowe życie zwierząt” postara się odpowiedzieć na te nurtujące pytania. To lektura dla wielbicieli zwierząt wszelakich, które okazują się być bliższe człowiekowi niż kiedykolwiek wcześniej.

Peter Wohlleben to niemiecki leśnik, a także miłośnik zwierząt i nauki. Ukończył studia na kierunku leśnictwo w Rottenburgu nad Neckarem, później pracował jako strażnik leśny. Obecnie pracuje w gminie Hümmel, w Niemczech, gdzie opiekuje się lasem bukowym. Peter Wohlleben zyskał popularność dzięki swojej książce „Sekretne życie drzew” wydanej w 2016 roku, w której opisuje niezwykłe zdolności drzew. W „Duchowym życiu zwierząt” kontynuuje swoją misję edukowania w zakresie świata przyrody, nadal urzekając i odsłaniając niepoznane jak do tej pory fakty.

„Duchowe życie zwierząt” to przede wszystkim zbiór obserwacji autora i jego przemyśleń na konkretne tematy. Peter Wohlleben to dobry gawędziarz, który umiejętnie wciąga czytelnika w swój świat. Pomimo tytułu autor skupia się przede wszystkim nie na duchowości zwierząt, ale na ich instynktach i odczuwanych przez nie emocjach. Nie brakuje też w książce ciekawostek odnośnie nietypowych zachowań zwierząt. Momentami niektóre informacje się powtarzają, bywa że autor usilnie coś stara się wytłumaczyć, jak np. odczuwanie przez zwierzęta bólu, co dziś dla każdego jest oczywiste i nie do podważenia, więc nie wymaga dodatkowego przekonywania. W książce znalazły się też informacje o brutalnych metodach badawczych stosowanych na zwierzętach, dlatego też lektura niezbyt nadaje się dla dzieci. Dodatkowym atutem książki jest wspaniałe wydanie, w którym nie brakuje pięknych zdjęć polskiej przyrody. Aż trudno oderwać wzrok od tych wspaniałych fotografii, które idealnie uzupełniają treść publikacji, tworząc starannie opracowaną całość.

„Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena to kolejne zagłębienie się w magiczny świat przyrody, który nadal pozostaje, mimo wszystko, tak słabo zbadany. Przemyślenia autora skłaniają do refleksji i sprzyjają wnikliwszemu pochyleniu się nad naturą i jej nieroztropnemu traktowaniu przez człowieka. „Duchowe życie zwierząt” to nie zwykły, suchy i pełen naukowych sformułowań czy definicji podręcznik. To lektura, w której autor w prosty i czytelny sposób przekazuje informacje o zwierzętach, mówi o miłości macierzyńskiej, czerpaniu radości z zabawy, międzygatunkowych relacjach i zwierzęcych instynktach. To interesująca pozycja, bogata w zdjęcia i przepełniona miłością do przyrody.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.