Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moyes – recenzja książki

Wrzesień 6, 2017

Jojo Moyes po raz kolejny raczy czytelnika historią o miłości, tęsknocie, waleczności i nadziei, która zachwyca i intryguje od pierwszej strony.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Dziewczyna, którą kochałeś” przedstawia dwa różne wątki. Pierwszy z nich toczy się podczas I wojny światowej w okupowanej Francji. Modelka Sophie Lefevre musi radzić sobie sama, odkąd jej mąż, malarz, został wcielony do wojska. Postanawia przenieś się do małego miasteczka St Peronne, gdzie mieszka jej siostra z dziećmi, także odseparowana od męża. Kobiety razem będą prowadzić hotel i restaurację, co będzie dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę trudne czasy. Otuchy dodaje Sophie obraz, jej własny portret, który namalował jej mąż. Drugi wątek opowiada o losach copywriterki Liv Halston, mieszkanki Londynu, która po czterech latach nadal nie może się pogodzić ze śmiercią ukochanego męża Davida, architekta. Kobiecie wszystko o nim przypomina, zwłaszcza dom, który został przez Davida zaprojektowany. Liv do tego ma problemy finansowe, a swoje smutki topi w alkoholu. Pewnego dnia jednak poznaje przystojnego Paula i zaczyna mieć nadzieję, że może wszystko się jakoś ułoży. Jednak na drodze do szczęścia stanie drogocenny obraz, który wisi w jej domu, przedstawiający pewną kobietę. Liv postanowi zawalczyć o tę cenną pamiątkę, w której podczas trudnych dni zawsze odnajdywała pocieszenie.

Jojo Moyes, a tak naprawdę Pauline Sara Jo Moyes, to pisarka i dziennikarka z Wielkiej Brytanii. Urodziła się w 1969 roku. Studiowała w Royal Holloway and Bedford New College, później, dzięki stypendium, dostała się na dziennikarskie studia podyplomowe na City University w Londynie. Pisała dla gazety „The Independent”, teraz pracuje dla „The Daily Telegraph”. Jest szczęśliwą mamą trójki dzieci oraz żoną dziennikarza, Charlesa Arthura. Debiutowała w 2003 roku powieścią „Sheltering Rain”. Jednak jej największym sukcesem była powieść „Zanim się pojawiłeś”, wydana w 2012 roku. Na jej podstawie powstał film pod tym samym tytułem z Emilią Clarke i Samem Claflinem.

„Dziewczyna, którą kochałeś” to dobrze napisana powieść, która czasem wywołuje smutek, innym razem radość. Choć bez wątpienia najważniejszym tematem książki jest miłość, nie ma w niej miejsca na przesadną ckliwość, co dodaje jej wiarygodności i uniwersalności, a co za tym idzie nadaje się dla szerszego grona odbiorców, a nie tylko dla wielbicieli romansów. Jojo Moyes wie, jak zaciekawić czytelnika, jak go zaintrygować. Nie przeszkadza nawet fakt, że można się domyślić zakończenia. Dużym atutem powieści jest też umieszczenie części akcji w okupowanej przez Niemców Francji, a części we współczesności – pozwala to porównać losy bohaterek z obu okresów, które na końcu łączą się ze sobą i tworzą spójną całość.

„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to tajemnicza, wciągająca, głęboka lektura, która łączy w sobie romans z wątkami wojennymi. Nie brakuje w niej okrucieństwa, ale można w niej znaleźć także nadzieję. Przedstawia zagmatwane losy dwóch jakże odmiennych, ale i jak podobnych do siebie kobiet z różnych czasów, które muszą stawić czoła tęsknocie i samotności. Jojo Moyes potrafi poruszyć w człowieku czułą strunę. Warto sięgnąć po tę emocjonującą powieść, w której dwie bohaterki toczą walkę o wyjątkowy portret. Ale i nie tylko. Bo walczą też o siebie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.