Harda – Elżbieta Cherezińska – recenzja książki

Wrzesień 7, 2017

Elżbieta Cherezińska, będąca jedną z najlepszych dzisiejszych autorek literatury historycznej, wybiera tym razem jako swoją główną bohaterkę kobietę – Świętosławę. Stąd też i tytuł powieści, albowiem Świętosława do posłusznych kobiet na pewno nie należała. A w zasadzie, nie wiemy wcale, czy istniała, choć domniemywa się, że krew piastowską wprowadziła na trony mocarstw takich jak Dania, Szwecja, Anglia i Norwegia. Jednak zapiski polskich kronikarzy nie wspominają nic o tej postaci, podczas gdy już u Skandynawów znajdujemy pewne informacje na jej temat. Niepewność co do istnienia Świętosławy pozostaje dalej, co z reszta autorka skrzętnie wykorzystała, mając w ten sposób większą dowolność w kreowaniu historii i przedstawianiu zdarzeń.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Świętosława to córka Mieszka I, która ma bodaj najbardziej twardy charakter ze wszystkich członków piastowskiego rodu. Kieruje swym losem na tyle, na ile możliwe było to w czasach, gdy kobiety grały jedynie podrzędną rolę w społeczeństwie. Jest silna, cechuje się uporem i wytrwałością w dążeniu do celów, a do tego potrafi rzucać wyjątkowo celnymi uwagami i pointami. Jest kochana i szanowana przez poddanych. Piastowska księżniczka zdaje się nie ustępować w tym, by jej rola na kartach historii sprowadzała się jedynie do małżeństwa z królem Szwecji.

Książka przedstawia przemyślenia oraz namiętności, jakie zaprzątają Świętosławę. Z jednej strony chce ona czynić zgodnie z tym, co podpowiada jej serce, z drugiej strony – ze względu na swój status nie zawsze może realizować swoje decyzje. Czasami postępuje wbrew sobie, a czasami wbrew jej otoczeniu. Taki nieidealny portret księżniczki przypomina nam, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma chwile słabości. Oczywiście, jak to po lekturze Cherezińskiej bywa, po przewróceniu ostatniej kartki jesteśmy bogatsi o wiedzę historyczną i to w dość sporej ilości. Na łamach książki poznajemy bowiem wiele ciekawych postaci – z polskiej sceny politycznej jest Mieszko I, Bolesław Chrobry, a z północy poznajemy Svena Widłobrodego, księcia Danii oraz przyszłego króla Norwegii – Olava Tryggvasona. Fani skandynawskich klimatów na pewno znajdą więc coś dla siebie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.