Harry Potter i Przeklęte Dziecko – J. K. Rowling – recenzja książki

Wrzesień 7, 2017

J. K. Rowling wraz z Jackiem Thorne’em i Johnem Tiffany’m powraca do wykreowanego przez siebie magicznego uniwersum i najbardziej znanego na świecie czarodzieja.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

W „Harry’m Potterze i Przeklętym Dziecku” tytułowy bohater postanowił się ustatkować. Pracuje w Ministerstwie Magii, ma żonę i trójkę dzieci w wieku szkolnym. Stara się być dobrym rodzicem, ale nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza kiedy trzeba się mierzyć z popularnością. W dodatku Harry zmaga się ze złowrogimi snami, które łączą się z przeszłością. Tymczasem syn Harry’ego, Albus, wcale nie jest zachwycony, że ma tak znanego ojca. W dodatku nad Albusem zaczyna się zbierać ciemność, która w każdej chwili może zaatakować.

J. K. Rowling to rozpoznawalna na całym świecie brytyjska pisarka, która stała się sławna dzięki wyjątkowej sadze o czarodzieju Harry’m Potterze. Urodzona w 1965 roku, studiowała filologię klasyczną, a pomysł na książkę o Harry’m objawił się jej, gdy czekała na opóźniony pociąg. Obecnie jej majątek szacuje się na 1,5 miliarda dolarów! Oprócz serii o Harry’m Potterze napisała też kilka innych powieści, w tym takie pod pseudonimem Robert Galbraith. Jej satyra „Trafny wybór” o małomiasteczkowej, brytyjskiej społeczności, wydana w 2012 roku, przeznaczona dla dorosłego czytelnika, została też przeniesiona na mały ekran jako miniserial przez telewizję BBC.

Jak prezentuje się powrót Rowling do świata magii? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to scenariusz sztuki teatralnej, a nie kompletna powieść. Utwór ma zatem formę dialogów z dodatkiem informacji o zmianie scenografii czy zachowaniu postaci. Taka konstrukcja książki jest spowodowana tym, że najpierw powstała właśnie westendowa sztuka teatralna napisana przez Jacka Thorne’a w reżyserii Johna Tiffany’ego. Dopiero później zapadła decyzja o wydaniu scenariusza w formie książki. Niestety trzeba przyznać, że brak bogatych opisów, od których roiło się w poprzednich odsłonach serii, wpływa na odbiór utworu. Brakuje w nim tej magii i klimatu, który Rowling po mistrzowsku tworzyła w kolejnych tomach sagi. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” jest zatem trochę suchy, pozbawiony emocji. Ale jedno jest pewne. Wszyscy Potteromaniacy będą zachwyceni!

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” J. K. Rowling to powrót do magicznego świata, może trochę niedopracowany, może trochę czerstwy, ale jakże pełen nostalgii. Prawdziwi fani sagi z pewnością nie będą żałować ponownego spotkania z Harry’m i innymi postaciami powołanymi do życia przez Rowling. Fenomen czarodzieja z blizną w kształcie błyskawicy trwa i zapewne będzie trwać jeszcze bardzo długo. Bo Rowling wie, co w jej książkach liczyło się najbardziej – to była przyjaźń, poświęcenie, lojalność. I tak jest nadal. Ta ponadczasowa tematyka trafia do odbiorcy z każdego przedziału wiekowego. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” bez wątpienia spodoba się wszystkim miłośnikom serii, którzy wraz z czarodziejem dorastali i marzyli o otrzymaniu listu z Hogwartu. Bo czy i dzisiaj nie znajdą się tacy, którzy nadal na niego oczekują?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.