Król – Szczepan Twardoch – recenzja książki

Wrzesień 14, 2017

Król” to kolejna powieść Szczepana Twardocha, znanego z takich pozycji jak „Wieczny Grunwald”, „Morfina”, czy „Drach”. Tym razem autor prezentuje historię Jakuba Szapiro, boksera żydowskiego pochodzenia, który panuje na ulicach Warszawy.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Akcja toczy się w latach trzydziestych XX wieku, w przedwojennej Polsce. Przed oczami mamy przestępczy światek – brutalnych gangsterów, narkotyki, drogie samochody, zbrodnie ale także wielkie uczucia i ludzkie historie. Równocześnie, to czas, kiedy nacjonalistyczne, antysemickie ruchy rosną w siłę, nastroje polityczne są bardzo złe, polityce są nieskuteczni, sytuacja kraju jest nie do pozazdroszczenia.

Książka jest niezwykle mroczna, wręcz pesymistyczna. Zawiera wiele scen brutalnej przemocy, zabijania i gwałcenia. Ewidentnie zło króluje nad światem. Rządzi prawo pięści i Jakub Szapiro – uwielbiany przez mężczyzn i adorowany przez kobiety. Ludzie go szanują, gdyż się go boją – jego siły, charyzmy, pewności siebie i bezwzględności. Autor kreuje go na superbohatera – króla ulicy i króla Warszawy. Względem kobiet jest szowinistyczny, mimo to kobiety są nim oczarowane. Całość napisana została w emocjonujący sposób. Czytelnik niemal sam odczuwa to co bohaterowie: strach, ból, złość, zazdrość, zawiść, itd. Powieść ta to wręcz obrazowe przedstawienie zła, które wygrywa w każdym człowieku. Agresja, tortury, zabójstwa – zło w czystej postaci jest wszechobecne ale „Król” to także powieść historyczna, która ostrzega przed rosnącym nacjonalizmem.

Powieść „Król” Szczepana Twardocha została dość mocno nagłośniona medialnie. Autor jest za nią, z jednej strony, wychwalany za utrzymanie poziomu, który zaprezentował czytelnikom w poprzednich publikacjach, a z drugiej strony jest krytykowany, za to że nie pokazał nic nowego. Z pewnością zarzucić można mu parę kwestii, jak choćby brak elementu zaskoczenia, brak nadziei na lepszą przyszłość, czy przesycenie brutalnością, która przedstawia mężczyzn w dość uproszczony sposób. Jednak, to powieść wielowarstwowa, która zachwyca językiem i formą w iście mistrzowskim stylu. Książka przyciąga tak bardzo, że trudno oderwać się od niej oderwać.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.