Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj WięcejLampy naftowe w Polsce – Teresa Jabłońska – recenzja książki
„Lampy naftowe w Polsce” to książka autorstwa Teresy Jabłońskiej, która będzie niezwykle cenna dla miłośników i kolekcjonerów tych przedmiotów. To pozycja obowiązkowa dla każdego z nich.
Lampa naftowa to niezwykle ważny wynalazek naszego rodaka Ignacego Łukasiewicza. Doszło do tego w 1853 roku we Lwowie. Wynalazek ten to skutek prac nad destylacją ropy naftowej. Pierwszy prototyp lampy Łukasiewicz skonstruował wspólnie z blacharzem Adamem Bratkowskim. Jednak, efekt ich pracy nie były zadowalający ze względu na zbyt słabe światło, które dawała lampa. Ulepszoną jej wersję użyto po raz pierwszy podczas operacji, która odbyła się nocą. To był prawdziwy sukces. Posypały się zamówienia na kolejne lampy. Następnie dopracowywano lampę naftową, zarówno ze względu na konstrukcję, jak i jej wygląd. Stała się ona powszechnym źródłem światła w II połowie XIX wieku. Po wynalezieniu lampy Łukasiewicz zajął się produkcją nafty na masową skalę. Jego życiowa dewiza brzmiała: „Człowiek na świecie jest jak żołnierz na warcie. I dopóki żyje, pracować musi, a co zapracuje, tego do grobu nie zabierze, przyda się to dla innych ludzi.”
Teresa Jabłońska przybliża czytelnikowi ogromną liczbę różnych lamp, o bardzo pięknych, ale także zupełnie prostych kształtach. Ich urok oraz niezwykłą różnorodność obrazują liczne zdjęcia, które zawiera publikacja. Dzięki temu możemy się im bliżej przyjrzeć, a nie tylko domyślać jak mogły wyglądać. Zaprezentowane zbiory pochodzą z różnych prywatnych kolekcji oraz zbiorów muzealnych, zarówno polskich, jak i ukraińskich.
Książka „Lampy naftowe w Polsce” to nie tylko album ze zdjęciami lamp. To także solidna dawka wiedzy, m.in. na temat historii oświetlenia od najdawniejszych czasów – od pierwszych świeczników, przez lampy oliwne, po lampy naftowe. Dużo miejsca poświęciła autorka wynalazcy – Ignacemu Łukasiewiczowi, ze względu na jego zasługi w dziedzinie postępu technologicznego i jego niezwykła postawę człowieka, któremu przyświecała idea służenia ludziom.
Niezwykle ciekawym dopełnieniem książki jest rozdział „Mała antologia światła odbitego w dziełach literatury i sztuki”. Autorka poświeciła go ujęciu tematu światła zarówno na łamach poezji i prozy, jak i w dziełach artystów malarzy.
Publikacja „Lampy naftowe w Polsce” została napisana w jasny i czytelny sposób, przyjemny w odbiorze, równocześnie dostarczając obszerną i fachową wiedzę na temat lamp naftowych i oświetlenia. Spodoba się tak samo początkującym kolekcjonerom, jak i znawcom oraz ekspertom o wieloletniej praktyce.