Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus – John Gray – recenzja książki

Wrzesień 14, 2017

Któż nie zna tytułu książki Johna Gray’a „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”? To jeden z najpopularniejszych poradników o tematyce damsko-męskiej. To publikacja na temat różnic między płciami, najczęściej występujących konfliktach między kobietami a mężczyznami, na temat problemów w związkach i o sposobach na radzenie sobie z nimi.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Autor posiada bogate doświadczenie terapeutyczne i kompetencje, które wykorzystuje na potrzeby tej książki. Pragnie on uświadomić czytelnikom i czytelniczkom, jak bardzo kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Stąd tytułowe porównanie kobiet do Wenusjanek i mężczyzn do Marsjan, jako płci pochodzących z zupełnie różnych planet. Ich wzajemna koegzystencja na planecie Ziemia powoduje masę konfliktów i niedomówień. Autor niezwykle mocno skupia się na tematyce właściwej komunikacji jako podstawy związku i wszelkich relacji interpersonalnych. Utwierdza nas w przekonaniu, że umiejętna komunikacja lub jej brak przesądzają o powodzeniu związku lub o jego rozpadzie. To, iż kobiety opierają związek na bliskości emocjonalnej, a mężczyźni na wspólnym działaniu ,nie ułatwia porozumienia się, a wręcz przeciwnie, staje się zarzewiem ognia. Mimo iż para posiada taki sam cel jakim jest chęć zbudowania harmonijnego związku, różnią się oni między sobą metodami, które stosują w drodze do jego osiągnięcia. Jeśli kobiety i mężczyźni nie uświadomią sobie różnic między sobą, ich związek skazany będzie na porażkę, ewentualnie nieustanne konflikty. Tajemnica sukcesu i szczęścia tkwi w znalezieniu wspólnej nici porozumienia, na wypracowaniu własnych metod i technik, i na świadomości różnic między płciami.

Autor przedstawia szereg sposobów i metod, które powinny wypróbować pary i sprawdzić ich skuteczność na sobie, np. technikę „listu miłosnego”, czy treningu wrażliwości. Uświadamia nas jakie gierki stosują pary, by osiągać swoje cele i korzyści. Dużo pisze o braku szczerości między partnerami, o postrzeganiu wzajemnych ról pełnionych w związku, o braniu i dawaniu, o korzyściach i stratach, o sposobach rozwiązywania problemów przez każdą ze stron, o tym jak prosić o pomoc, o tym czym jest uważność i wspieranie się.

Książka „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” to poradnik, który należy polecić, przede wszystkim, parom które przechodzą trudne chwile w związku. Oczywiście, najlepsze efekty przyniesie, gdy obie strony zapoznają się z teoriami i metodami Grey’a i spróbują wspólnie wprowadzić je w życie. Publikacja ta to także cenne źródło informacji dla singli, czy osób samotnych – lekcja, by w przyszłości stworzyć harmonijny i wartościowy związek. To także świetny pomysł na prezent ślubny dla świeżo upieczonych małżonków.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.