Mitologia nordycka – Neil Gaiman – recenzja książki

Wrzesień 5, 2017

Neil Gaiman po raz kolejny sięga po mitologię nordycką, aby tym razem przedstawić losy nie swoich własnych bohaterów, ale bogów wywodzących się z wierzeń dawnych ludów skandynawskich.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

 

„Mitologia nordycka” opowiada o bóstwach ludów Skandynawii i całej mitologii tamtego regionu, która w niezwykle mocny sposób zaznaczyła swoją obecność w literaturze. Można tu wymienić chociażby J. R. R. Tolkiena, który z mitów nordyckich czerpał garściami przy tworzeniu „Władcy pierścieni” czy „Hobbita”. Neil Gaiman nie tylko opisuje relacje między bogami czy ich charaktery, ale także przytacza konkretne opowieści, w których bóstwa pełnią główną rolę. Dzięki autorowi czytelnik poznaje więc Odyna, Thora, Lokiego czy Freję, dowiaduje się, czym jest Asgard i co czeka bogów, kiedy nastąpi Ragnarök.

Neil Gaiman to znany na całym świecie angielski pisarz, który tworzy nie tylko powieści, ale także komiksy. Urodził się w 1960 roku, a jego rodzina wywodziła się z polskich Żydów. Zanim został pisarzem, pracował jako dziennikarz. Jest laureatem wielu nagród, a jego utwory wielokrotnie były ekranizowane. Do najbardziej znanych dzieł pisarza zaliczyć można „Nigdziebądź”, „Gwiezdny pył”, „Koralinę” czy „Chłopaków Anansiego”. Neil Gaiman napisał też powieść „Dobry omen” wraz z Terry’m Pratchettem. W czerwcu 2016 roku ogłoszono, że powstanie serial na podstawie jego książki „Amerykańscy bogowie” – jego wykonania podjęła się stacja Starz. Dziś można już obejrzeć pierwsze osiem odcinków serialu, które obejmują mniej więcej trzydzieści procent powieści.

A jaka jest „Mitologia nordycka” Neila Gaimana? To wciągające lektura, którą czyta się niczym baśń. Autor w typowym dla siebie stylu przedstawia historię bogów nordyckich, która jest niezwykle intrygująca. Wspaniale jest poznać wyobrażenia ludów Północy odnośnie powstania świata czy jego końca. Mity skandynawskie są bardzo krwawe i pełne przemocy, skupiające się na walce – bowiem według wierzeń nordyckich tylko prawdziwi wojownicy, polegli w chwale na polu bitwy, mogą cieszyć się po śmierci wiecznym szczęściem w Walhalli. Neil Gaiman w swojej książce przedstawia przede wszystkim losy Odyna, Thora i Lokiego, bowiem to z nich postanowił uczynić głównych bohaterów swojego utworu. Ale w książce nie brakuje też informacji o olbrzymach, krasnoludach i innych bóstwach, jak np. Freja czy Hel. „Mitologia nordycka” nie jest publikacją, która bardzo dogłębnie analizuje wierzenia skandynawskie – to raczej mistrzowskie wprowadzenie do tematyki mitologii ludów nordyckich. Jest jednak niezwykle fascynująca, przestawiona w przystępny sposób, opowiadana niczym bajka. W końcu Neil Gaiman już wielokrotnie udowadniał, że jeśli chodzi o snucie opowieści, jest w tym bezkonkurencyjny.

„Mitologia nordycka” Neila Gaimana to prawdziwa gratka dla fanów tego autora, ale i doskonała pozycja dla wszystkich osób pragnących dowiedzieć się czegoś nowego. Świat skandynawskich bóstw pełen jest przemocy, namiętności, okrucieństwa, ale jest też pełen hipnotyzującego uroku. A dodatkowo powołany do życia słowami Neila Gaimana zyskuje na atrakcyjności. „Mitologia nordycka” to wspaniała podróż w północne rejony świata, gdzie rządzili Wikingowie i ich dalekie wyprawy. Wspaniale jest poznać bliżej dawne wierzenia i zobaczyć, jak kiedyś wyobrażano sobie ważne dla losów świata wydarzenia.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.