Nierządnica – Iny Lorentz – recenzja książki

Wrzesień 1, 2017

Duet Iny Lorentz w swojej powieści „Nierządnica” przenosi czytelników do czasów średniowiecza, gdzie młoda, zhańbiona dziewczyna zrobi wszystko, aby zemścić się na swoich oprawcach.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Tytułową nierządnicą w powieści Lorentz jest Maria, szykująca się do ślubu młoda dziewczyna, której ojciec jest bogatym handlowcem. Narzeczony Marii to prawnik, Ruppertus Splendidus, z pozoru zacny kawaler, a tak naprawdę chciwy nikczemnik, któremu zależy wyłącznie na majątku ojca Marii. Dzień przed ślubem Ruppertus Splendidus wprowadza swój plan zdobycia bogactwa w czyn – na jego skutek Maria zostaje zgwałcona, pobita a następnie wygnana z miasta. Poturbowaną dziewczynę bierze pod opiekę Hiltruda, wędrowna prostytutka. Od tej pory Maria nie myśli już o niczym innym, jak tylko o zemście na niegodziwcu, który zniszczył jej życie.

Iny Lorentz to wbrew pozorom wcale nie jedna osoba, a dwie – po tym pseudonimem kryje się bowiem niemieckie małżeństwo pisarzy Ingrid Klocke i Elmar Wohlrath. Para obecnie nie tylko zajmuje się pisaniem, ale także pracuje w roli informatyków i specjalistów od ochrony danych. Ich największym sukcesem okazała się właśnie „Nierządnica” oraz kolejne tomy opisujące losy Marii, zwłaszcza tom drugi „Kasztelanka” oraz trzeci „Testament nierządnicy”.

Akcja „Nierządnicy” toczy się w średniowieczu, a rozpoczyna dokładnie w 1410 roku. Duet Iny Lorentz nie unika więc szczegółowego opisywania panujących wówczas obyczajów i zachowań, aby skrzętnie przybliżyć czytelnikowi realia tamtej epoki. W powieści nie brakuje zatem przemocy, gwałtów, napadów, łajdactwa, ubóstwa, brudu i wszystkiego, co w średniowieczu było na porządku dziennym. Taka wizja może szokować, jednak warto pamiętać, że niestety w tamtych czasach tak przedstawiała się okrutna rzeczywistość. Normalne w tamtej epoce były też różnorodne intrygi, aby tylko uzyskać władzę lub pieniądze.

Jaka jest Maria, tytułowa nierządnica? Początkowo to bardzo młoda, cnotliwa dziewczyna. Później, na skutek traumatycznych przeżyć, zmienia się w pewną siebie kokotę, która pragnie zemsty i dąży do niej z determinacją. Bardzo interesującą postacią w książce jest Hiltruda, która bierze Marię pod swoje skrzydła. Początkowo liczy z tego powodu na pewne korzyści, później jednak łączy ją z Marią prawdziwa przyjaźń. To właśnie Hiltruda będzie chronić Marię przed popełnianiem błędów, to ona będzie jej radzić, co powinna zrobić, aby uskutecznić planowaną zemstę. Hiltruda to kobieta, która zawsze sobie poradzi, cwana, pomysłowa, ale też niezwykle lojalna. W całym natłoku bezprawia i okrucieństwa, przyjaźń między dwoma kobietami to prawdziwe światełko nadziei.

„Nierządnica” duetu Iny Lorentz to powieść historyczna, która przyciąga ciekawą fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji. Można się jednak domyślić, że wszystko prowadzi do satysfakcjonującego zakończenia. Książkę czyta się bardzo szybko, choć nie wszystkim może przypaść do gustu zagłębianie się w barbarzyński świat ludzi średniowiecza. Z całą pewnością historia Marii jest wstrząsająca, ale także doczeka się finału, na który każdy czytelnik czeka. Wielbiciele romansów historycznych na pewno nie będą książką zawiedzeni.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.