Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj WięcejNiewidzialna korona - Elżbieta Cherezińska - recenzja książki
„Niewidzialna korona” to kolejny tom trylogii Zjednoczone Królestwo, czyli propozycji od znanej i cenionej pisarki Elżbiety Cherezińskiej. Całość jest uznawana za odrodzenie polskiej powieści historycznej, w wersji o wiele przyjemniejszej i ciekawszej niż znane nam szkolne lektury. Fabuła „Niewidzialnej korony” jest umiejscowiona na przełomie XIII i XIV wieku i dotyczy walki o ziemie pozostawione przez Przemysła II. Historia przedstawiona w książce jest wierna temu, co wiadome jest historykom, a wszelkie spekulacje, które mogłyby stanowić lukę w fabule, autorka zgrabnie maskuje wymyślanymi przez siebie wątkami.
Książki historyczne przerabiane na lekcjach języka polskiego nigdy nie grzeszyły zbyt dynamiczną akcją. U Cherezińskiej jest zupełnie inaczej – opisywane wydarzenia są ciekawe i dzieją się w tempie, które wciąga czytelnika. Wątki są o wiele bardziej szczegółowe niż miało to miejsce w poprzednich częściach sagi. Za głównego bohatera powieści możemy uznać księcia Łokietka, który wróciwszy z wygnania, stara się odzyskać utraconą władzę. W książce jest to postać niezwykle interesująca, a decyzje podejmowane przez przyszłego możnowładcę są ciekawie argumentowane. Brakuje jednak pewnej wiarygodności, która spowodowałaby, że zaczniemy kibicować Łokietkowi w jego staraniach. Jeżeli spragnieni jesteśmy wizyt w krajach zagranicznych, spotkań z władcami innych mocarstw, to ta część nas nie zawiedzie – autorka zapozna nas z życiem na dworze innych królestw – Czech, Brandenburgii, a także państwa Zakonu Krzyżackiego. Lepiej poznamy także bohaterów, którzy nie pochodzą z naszego rodzinnego podwórka. Cherezińska kładzie również nacisk na postacie kobiece, jakie chce opisuje z niespotykaną dotąd szczegółowością.
Ta książka odkrywa nieznane dla wielu dzieje historii Polski w momencie wielkiego zagrożenia, które wynikało nie tylko z braku władcy, ale również groźby ataku ze strony Krzyżaków czy Wikingów. Jeśli chcemy zobaczyć, jak z tego zamętu udało się wyrwać naszym dzielnym przodkom, to lektura właśnie dla nas.