Najnowsze artykuły

Codziennie fit – Marta Hennig –...

Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...

Czytaj Więcej

Nowoczesne zasady odżywiania – T. Colin Campbell i Thomas M. Campbell – recenzja książki

Nowoczesne zasady odżywiania” to książka wydana w 2005 roku, którą obecnie można nabyć w wersji rozszerzonej i uaktualnionej. To opracowanie dwójki lekarzy na temat zdrowego odżywiania, opartego o wyeliminowanie z diety produktów odzwierzęcych. Największą zaletą i wartością tej książki jest fakt, iż jest to publikacja powstała w wyniku naukowych badań, poparta licznymi dowodami, dostarczonymi przez naukowców z wieloletnim stażem. Dr T. Colin Campbell przeprowadził w Chinach badania nad sposobem odżywiania tamtejszej ludności. Porównał diety i zdrowie osób, które jadły na co dzień mięso oraz osób, które nie miały go w swojej diecie. Badania jednoznacznie wskazały na szkodliwy wpływ białka zwierzęcego na ludzki organizm oraz proces powstawania chorób cywilizacyjnych. Wynikami badań oraz swoją wiedzą i doświadczeniem dr T. Colin Campbell, wraz ze swoim synem Thomasem M. Campbell, podzielił się w książce pt. „Nowoczesne zasady odżywiania”. Cukrzyca, zawał, nowotwór, miażdżyca, to jedne z wielu chorób współczesnego świata. Campbell udawania, że za ich powstanie odpowiedzialne jest spożywanie mięsa oraz znacznej ilości białka odzwierzęcego. Nawołuje do rezygnacji z nich lub choćby znacznego ich ograniczenia w swojej diecie. Formułuje pewne tezy, które mają być drogowskazem ku właściwemu powstępowaniu. M.in.:
  • odradza bezmyślne stosowanie suplementów;
  • przekonuje, iż produkty roślinne posiadają bogatsze składniki odżywcze niż produkty odzwierzęce;
  • pisze, że niewłaściwe, a wręcz szkodliwe pożywienie powoduje aktywacje genów odpowiedzialnych za choroby;
  • głosi, że odpowiednie odżywianie może cofnąć chorobę;
  • właściwe odżywianie przekłada się na jakość życia w każdej dziedzinie;
  • i inne.
Autorzy są świadomi, iż ich tezy, rady i wyniki badań będą negowane i krytykowane, przede wszystkim przez przemysł spożywczy oraz branże farmaceutyczne, które mają w interesie sprzedaż jak największej liczby swoich produktów, a dla których zaprezentowane wyniki badań są niekorzystne. Za Campbellem stoi ogromne doświadczenie i wyniki badań, stąd odważne tezy i przeświadczenie o ich słuszności. Jednak autor nie wypowiada się w tonie nie znoszącym sprzeciwu. Co ciekawe, wiele autorytetów z dziedziny medycyny uważa książkę za jedną z najważniejszych, którą powinniśmy przeczytać w swoim życiu. Autor azywany jest nawet „Einsteinem żywienia”. Równocześnie podnoszą się głosy specjalistów z tej samej dziedziny, raczej poza granicami naszego kraju, iż Campbell wysuwa zbyt daleko idące wnioski. Trudno laikowi osądzić i wchodzić w polemikę. Pewne jest natomiast to, iż lata doświadczenia, ogromna liczba przeprowadzonych badań i poparcie znacznej części naukowego świata coś znaczą i sprawiają, że teza Campbella staje się wiarygodna. Publikacja ta jest w stanie zrewidować poglądy wielu osób przekonanych co do słuszności swoich własnych teorii. Motywuje ona do wprowadzenia zmian w swoich przyzwyczajeniach dietetycznych.