Obsesja doskonałości. Zostań legendą sportu – Dawid Piątkowski – recenzja książki

Wrzesień 3, 2017

Obsesja doskonałości. Zostań legendą sportu” autorstwa Dawida Piątkowskiego to książka z dziedziny psychologii sportu, w której znaleźć można praktyczne wskazówki przydatne sportowcom w każdej dziedzinie.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Główna idea tego poradnika oparta jest o dwa filary: potęgę umysłu i ciężką pracę. Zdaniem autora, to klucze do sukcesu w sportowym świecie. Wysiłek fizyczny, jakim jest trening to tylko niewielki element, część składowa na drodze do osiągania najlepszych wyników. Dawid Piątkowski, opierając się na własnym doświadczeniu w trenowaniu mistrzów i głosi, iż nie ma czegoś takiego, jak przetrenowanie. W grę nie wchodzi rezygnacja z treningu z powodu złego samopoczucia sportowca czy jego gorszej kondycji psychicznej. Absolutnie wyklucza możliwość odwołania treningu. Autor stawia na samodyscyplinę i nieustanne ćwiczenia, które powinny zajmować 8 godzin dziennie, bez względu na okoliczności. Istotne jest także odpowiednie nastawienie do treningów, które zawsze powinny być przeprowadzane na 100% i z pełnym zaangażowaniem. Jedyna słuszna droga to poświęcenie swojego życia sportowi.

Zaangażowanie w trening to postawa, którą każdy sportowiec może w sobie kształtować. Właściwa postawa świadczy o profesjonalnym podejściu do sportu. Za pomocą swojego umysłu można przejąć kontrolę nad swoim ciałem. Myśli, emocje i nawyki należy świadomie kontrolować i nimi sterować. Umysł odpowiada za motywację i determinację sportowca. Treningi to walka z samym sobą – ze swoim ciałem, ze swoimi myślami i emocjami, z wszystkimi wątpliwościami. Trening polega na przekraczaniu swoich ograniczeń. Istotne jest, by posiadać wizję – wizję sukcesu. Natomiast pragnienie i silna wolą są w stanie wcielić tą wizję w życie. Należy sobie uświadomić, że podejmując odpowiednią pracę nad sobą, wszystko co potrzebujemy, by osiągnąć sukces jest w naszych rękach, a właściwie w głowie.

Książka ta wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku o podobnej tematyce tym, że zawiera konkretne wskazówki, jak postępować. Autor staje w opozycji do niektórych metod stosowanych przez polskich trenerów i bliżej mu do technik stosowanych za oceanem. Pozycję tą śmiało można ją polecić sportowcom, którzy pogubili się i stracili motywację lub brakuje im pewności siebie. Autor potrafi zainspirować do działania. Z pewnością, zainteresuje zarówno zaprawionych w bojach miłośników sportu, jak i nieopierzonych nowicjuszy.

Publikacja „Obsesja doskonałości. Zostań legendą sportu” zawiera specjalny rozdział adresowany do rodziców i opiekunów dzieci, którzy trenują. Tutaj Piątkowski również ma swoje zdanie – bardzo konkretne i bezkompromisowe. Uważa on, że jeśli dziecko wykazuje predyspozycje w jakiejkolwiek dziedzinie sportu, należy zdecydowanie postawić na treningi, nie oglądając się na szkołę. Rodzice nie powinni martwić się słabymi wynikami w nauce, jeśli w domu rośnie im potencjalny przyszły mistrz olimpijski. System nauki w naszych szkołach jest tak słaby, że nie wnosi wiele w życie młodego człowieka. Natomiast sport jest właściwą drogą dla utalentowanego dziecka.

Nie bez powodu Piątkowski umieszcza w tytule słowo „obsesja”. To stan, w którym powinien znaleźć się każdy sportowiec, który chce osiągać największe sukcesy. Jego wysiłek winien zostać ukierunkowany na dążenie ku doskonałości w swojej dziedzinie. Tak przechodzi się do legendy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.