Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj WięcejOpowieść podręcznej - Margaret Atwood – recenzja książki
Margaret Atwood w powieści „Opowieść podręcznej” ukazuje przerażającą wizję świata, która niestety coraz bardziej przestaje być jedynie fikcją, a staje się faktem.
„Opowieść podręcznej” to historia Fredy, kobiety-niewolnicy, której przyszło żyć w okrutnym reżimie. Kiedy władzę w USA przejęli ekstremiści, z czasem stworzyli świat, w którym kobiety mają ściśle przypisaną rolę. Te, które mają szczęście, zostają Żonami, inne – spełniają się jako pomoc domowa. Jest jeszcze ostatnia grupa, której los jest najtragiczniejszy. To seksualne niewolnice nazywane Podręcznymi, które mieszkają razem z bezdzietnymi małżeństwami i mają za zadanie jedynie rodzić dzieci. Freda mieszka właśnie z jednym z takich małżeństw, z Komendantem i jego Żoną. Z domu może wychodzić tylko raz dziennie, aby udać się na targ. Nie może czytać, nie może się wypowiadać... ale w jej głowie pozostaje myśl, że jeszcze do niedawna miała rodzinę i była wolna. Jednak ten czas już nie wróci.
Margaret Atwood to powieściopisarka, poetka i krytyczka literacka pochodząca z Kanady. Urodziła się w Ottawie w 1939 roku. Już od dziecka marzyła o pisaniu i wiedziała, że właśnie z pisaniem zwiąże swoje życie. Studiowała na Uniwersytecie Toronto, później na Uniwersytecie Harvarda. Przez większość swojej kariery zawodowej pracowała jako wykładowca. Jest wymieniana jego jedna z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jej najbardziej znane dzieła, oprócz „Opowieści podręcznej”, to „Ślepy zabójca”, „Wynurzenie” czy „Grace i Grace”. W swoich książkach bardzo często porusza tematykę feministyczną.
Obecna popularność „Opowieści podręcznej” mogłaby sugerować, że książka powstała niedawno. Nic bardziej mylnego. Została ona bowiem wydana już w 1985 roku. W Polsce jej tłumaczenie pojawiło się w 1992 roku. Pozostaje ona jednak niezwykle aktualna, zwłaszcza w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji w Europie i na świecie. Na zainteresowanie powieścią miał także wpływ znakomity serial, który został wyemitowany w tym roku pod tym samym tytułem. Główną rolę zagrała w nim Elisabeth Moss.
Margaret Atwood i jej opowieść o dystopicznej przyszłości to poruszająca, przerażająca lektura, która na długo pozostaje w głowie czytelnikowi. Najbardziej uderza w powieści to, że nie ma w niej nagromadzenia brutalnych scen, a jednak w ogóle nie są one potrzebne, aby odczuwać wszechobecny strach, przemoc, bezsilność. W „Opowieści podręcznej” wspomnienia bohaterki mieszają się z teraźniejszością, co początkowo może trochę dezorientować, ale ostatecznie wszystko układa się w spójną, skłaniającą do refleksji całość.
„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood to mocna, niezwykła powieść, która nie daje o sobie zapomnieć. Sugestywne obrazy przedstawione w książce ukazują przerażającą wizję świata, którą ludzie sami sobie zgotowali. Nie ma w niej miejsca na radość, miłość, uczucia. Jest tylko jeden, nadrzędny cel – uratowanie ludzkości przed wyginięciem. Czy warto płacić tak wysoką cenę? Czy nowo narodzone pokolenia będą za to wdzięczne? A może wprost przeciwnie? Warto sięgnąć po powieść Margaret Atwood, bo choć wydaje się ona być niezwykle daleka od rzeczywistości, to tak naprawdę jest ona na wyciągnięcie ręki. A uświadomienie sobie tego przeraża podwójnie.