Marta Hennig to instruktorka fitness i popularna blogerka, której doświadczenie zaowocowało książką pt. „Codziennie fit”. Autorka zawarła w...
Czytaj WięcejPrzewodnik Collinsa. Ptaki w. 2017 - recenzja książki
Przewodnik Collinsa. Ptaki w. 2017 to kompendium wiedzy na temat lotnych mieszkańców naszej planety (z pingwinami, strusiami i emu włącznie), które na swojej półce powinien posiadać każdy fan ornitologii. Przewodnik obejmuje swym zakresem gatunki występujące na terenie Europy, jak i przybywające na nasz kontynent z innych miejsc tego świata.
Tym, co wyróżnia propozycję wydawnictwa Collins, są bogate i niezwykle szczegółowe ilustracje, dzięki którym widzimy nawet najdrobniejsze różnice w pozornie podobnych do siebie przedstawicielach dwóch różnych gatunków ptaków. Jeżeli nawet dokładne zdjęcia nie są w stanie oddać faktycznej charakterystyki, na przykład ze względu na niefortunne ułożenie się światła, to każdorazowo czytelnik jest o tym informowany.
Warto jest mieć ten właśnie przewodnik, ponieważ uznaje się go za najbardziej bogaty i użyteczny ze wszystkich dostępnych na rynku. Do tego zawiera wszelkie niezbędne informacje do klasyfikacji każdego gatunku ptaków z jego cechami charakterystycznymi w danej porze roku. Opisy są bardzo precyzyjne, zawierają też niezbędne informacje takie jak wielkość, terytorium występowania, zasięg, głos oraz cechy specjalne. Co więcej, czytelnik może zapoznać się z dobrze skonstruowanymi mapami, jakie zawierają terytorium występowania poszczególnych gatunków ptaków, dane o ich lęgowiskach, zimowiskach i miejscach przelotu. Całość zwieńcza ponad 3500 ilustracji wykonanych przez najbardziej uzdolnionych artystów zajmujących się rysowaniem ptaków.
Wiarygodności dodaje książce fakt, że powstała ona we współpracy z OTOP – Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Przewodnik opisuje 720 różnych gatunków, a do tego 59 gatunków zalatujących i 32 gatunki będące dawniej zadomowionymi, a obecnie występującymi jako dzikie. Pomimo tego, że nowa wersja stanowi pozycję uzupełnioną o nowe gatunki, to zachowała ona swój poręczny format. Do tego posiada twardą okładkę oraz wygodne zszycie. Tak solidne wykonanie czyni z tego przewodnika niezastąpione źródło wiedzy podczas każdej obserwacji ornitologicznej.