Rozwój psychofizyczny dziecka od 0 do 10 lat – Frances L. IIg, Louise Bates Ames i Sidney M. Baker – recenzja książki

Wrzesień 14, 2017

Współpraca trójki ekspertów: Francesa L. Ilg, Louisea Bates Ames i Sidneya M. Baker zaowocowała książką pt. „Rozwój psychofizyczny dziecka od 0 do 10 lat”. To podręcznik, przede wszystkim, dla rodziców, którzy czują się zagubieni i chcą lepiej zrozumieć swoje dziecko.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Mały człowiek, który przychodzi na świat musi dopiero nauczyć się żyć, funkcjonować i rozumieć samego siebie, swoje emocje i wszystko co się wokół niego dzieje. Tempo rozwoju dziecka jest tak szybkie, że rodzicom trudno za nim nadążyć. Wraz z rozwojem fizycznym następuje rozwój psychiczny, który jest procesem długotrwałym. To czas nieustannych zmian – okresów spokoju i buntu, harmonii i chaosu. Rodzice bardzo często martwią się o dziecko, kiedy np. ma problemy z zasypianiem czy nocnymi koszmarami, moczy się w łóżku, ma napady złości i agresji lub wprost przeciwnie, jest ciche i wycofane. Nie wiedzą jak rozmawiać o takich trudnych tematach jak śmierć, seks, rozwód, itp. Zastanawiają się na ile dziecko jest w stanie to zrozumieć. Kłopotliwe staje się także odpowiednie dyscyplinowanie, adekwatne do wieku dziecka. Książka omawia wszystkie te tematy i wiele, wiele więcej.

Autorzy przybliżają czytelnikowi poszczególne fazy rozwoju dziecka. Nie głoszą radykalnych teorii, nie pouczają i nie krytykują. Ich poglądy wydają się być zdroworozsądkowe. Starają się zgłębić temat i pokazać rodzicom punkt patrzenia dziecka, w celu lepszego zrozumienia małego człowieka. Pokazują mechanizmy dziecięcej psychiki na kolejnych etapach rozwoju człowieka, które przebiegają według określonych wzorów i związane są z rozwojem biologicznym, przez który każdy człowiek musi przejść. Uwzględniają przy tym indywidualne cechy dziecka oraz wpływ środowiska, w którym jest ono wychowywane.

Książka przyniesie mnóstwo pomocnych rad świadomym rodzicom. Pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansem. To pozycja nie tylko dla rodziców, ale i opiekunów oraz osób pracujących z małymi dziećmi. Warto zapoznać się z nią jeszcze przed narodzinami dziecka i regularnie do niej powracać, by przypomnieć sobie najważniejsze kwestie i odnajdywać rozwiązania pojawiających się na bieżąco problemów. Książka to także świetny pomysł na prezent, który ucieszy każdego młodego rodzica – nawet tego już doświadczonego w wychowaniu starszego potomstwa, gdy na świat przychodzi młodszy brat lub siostra. Publikacja „ Rozwój psychofizyczny dziecka od 0 do 10 lat” to fachowa wiedza zaprezentowana w przystępny sposób. Rozwiewa wątpliwości, które trapią większość rodziców. Dużo teorii i jeszcze więcej praktyki.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.