Rzecz o ptakach – Noah Strycker – recenzja książki

Wrzesień 7, 2017

Noah Strycker w swojej książce „Rzecz o ptakach” przybliża czytelnikowi świat tych wyjątkowych zwierząt, a także udowadnia, że obserwując ptaki, można się wiele dowiedzieć o ludziach.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Rzecz o ptakach” to podzielona na 13 rozdziałów opowieść o różnych gatunkach ptaków. Czy ptaki mają uczucia? Czy wykazują zachowania altruistyczne? Czy cierpią po stracie bliskich? Dlaczego lecąc w ciasnej grupie, nie zderzają się ze sobą? Te i wiele innych pytań pada na łamach książki, a Noah Strycker próbuje udzielić na nie odpowiedzi w sposób jasny i pozbawiony naukowego zadęcia. Na próżno szukać w publikacji suchych informacji o danych gatunkach ptaków – książka „Rzecz o ptakach” nie jest zwykłym atlasem przyrodniczym, a zbiorem opowieści autora, będących wynikiem wnikliwych obserwacji i lat badań.

Noah Strycker to amerykański ornitolog, fotograf i pisarz, który urodził się w 1986 roku w Oregonie. W ciągu roku odwiedził ponad czterdzieści krajów, aby zobaczyć na własne oczy ponad sześć tysięcy gatunków ptaków – co jest obecnie rekordem świata. Jego pierwsza powieść została wydana w 2011 roku i nosi tytuł „Among Penguins”. Jego kolejna publikacja to wydana w 2014 roku „Rzecz o ptakach”. Noah Strycker pracuje też dla magazynu przyrodniczego „Birding”, a w wolnych chwilach gra w tenisa. Jednak to ptaki pozostają jego największą pasją.

Tę pasję czuć bardzo wyraźnie w jego książce. „Rzecz o ptakach” w niebanalny sposób przedstawia ptasią egzystencję, przede wszystkim skupiając się na ciekawostkach dotyczących ptaków i ich zachowań. Momentami publikacja bywa zbyt naukowa, ale nie wpływa to znacząco na odbiór całości. Jednak „Rzecz o ptakach” wbrew pozorom nie skupia się tylko na tych wyjątkowych stworzeniach. Jest bowiem niczym innym a zestawieniem ptasich zwyczajów i umiejętności z ludzkimi. Noah Strycker che bowiem udowodnić, że w niektórych kwestiach ptaki wręcz przewyższają człowieka, jak np. w przypadku gołębi, które mają niezwykły zmysł nawigacyjny, niedostępny ludziom. To bardzo ciekawe porównanie dwóch gatunków, jakim są ptaki i ludzie, skłania do refleksji. W końcu ludzie zawsze chcieli być we wszystkim najlepsi, a jednak bywa, że tak niepozorne stworzenia jak ptaki bywają bardziej pomysłowe i zdolne.

„Rzecz o ptakach” Noaha Stryckera to wspaniała podróż w głąb ptasich obyczajów i zdolności. Te wyjątkowe stworzenia potrafią zadziwiać swoimi zachowaniami, które niekiedy bardzo przypominają te ludzkie. Noah Strycker w interesujący, ale i prosty sposób opowiada o sowach, pingwinach, papugach, kurach czy gołębiach. O ich niesamowitych umiejętnościach. O bezbłędnym wracaniu do gniazda, o włóczęgostwie, o genezie strachu. I wielu innych tematach. „Rzecz o ptakach” skłania do przemyśleń – czym jest miłość, altruizm, samoświadomość? To intrygująca lektura, która spodoba się nie tylko wielbicielom ptaków, ale także osobom, dla których świat tych zwierząt jest kompletnie obcy. Podczas czytania okazuje się bowiem, że ptaki mają w sobie więcej z człowieka niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby nauczyć się czegoś nowego i inaczej spojrzeć na skrzydlatych mieszkańców przestworzy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.