Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli – Ałbena Grabowska – recenzja książki

Wrzesień 3, 2017

Ałbena Grabowska w drugim tomie cyklu „Stulecie Winnych” opowiada o dziejach rodziny Winnych, której członkowie musieli zmagać się z konsekwencjami wybuchu II wojny światowej.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” przenosi nas do 1942 roku. Opowiada o losach sióstr bliźniaczek Mani i Ani Winnych, a także o kolejnych pokoleniach tej rodziny z Brwinowa. Obie kobiety rodzą dzieci – Mania rodzi bliźniaczki, natomiast Ania syna. Z powodu wojny Mania i Ania muszą wychowywać dzieci samotnie, w dodatku Ania postanawia zaopiekować się żydowską dziewczynką, której uratowała życie. Rodzina Winnych musi zmagać się z wszystkimi reperkusjami wybuchu wojny – dotyka ich więc głód, bieda, utrata majątku, strach. Kiedy wojna się skończy, rodzinie także nie będzie lekko, bowiem tym razem będzie zmuszona radzić sobie z latami powojennymi i okresem komunizmu, gdzie na porządku dziennym są prześladowania i represje. Jednak nawet w tak trudnych czasach członkowie rodzinny Winnych potrafią odnaleźć jasną stronę życia.

Ałbena Grabowska to polska powieściopisarka z bułgarskimi korzeniami. Ukończyła Akademie Medyczną w Warszawie (specjalizuje się w neurologii epileptologii), pracuje w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Obecnie jednak pisaniu poświęca o wiele więcej czasu niż byciu lekarzem. Ma na swoim koncie sporo pozycji literackich, w tym także książki dla dzieci o przygodach Julka i Mai czy wspomnienia o Bułgarii wydane pod tytułem „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Cykl „Stulecie Winnych” obejmuje trzy tomy pod następującymi tytułami: „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” (tom 1), „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” (tom 2) oraz „Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli” (tom 3).

„Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” obejmuje dzieje rodziny Winnych od 1942 do 1968 roku. To wspaniale dopracowana saga rodzinna, w której nie brakuje wzlotów i upadków, tęsknoty, strachu, namiętności i różnorodnych zawirowań. Książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, bowiem akcja obejmuje wiele intrygujących i zaskakujących wydarzeń. Ałbena Grabowska z wielkim wyczuciem i wiedzą przedstawiła tło historyczne, czyli czasy wojny oraz czasy powojenne. Rodzina Winnych musi wiele poświęcić, aby przeżyć, ich dzieje naznaczone są wieloma problemami i wyrzeczeniami, ale wśród całego zła i niepowodzeń potrafią odnaleźć odrobinę szczęścia i cieszyć się z małych rzeczy.

„Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” Ałbeny Grabowskiej to idealna propozycja dla wszystkich wielbicieli opowieści wielopokoleniowych, osadzonych w przeszłości. II wojna światowa naznaczyła losy Winnych, których zmagania z terrorem, biedą, głodem i innymi problemami śledzi się z zapartym tchem. Realistyczne tło historyczne nadaje książce wyjątkowy wydźwięk i klimat, powieść wręcz staje się idealnym podręcznikiem historii, w którym dostrzec można wiele faktów z przeszłości, jednak przedstawionych w sposób niezwykle przystępny. Warto sięgnąć po utwór Ałbeny Grabowskiej i zagłębić się w dzieje rodziny Winnych – być może dzięki niej czytelnik spojrzy na świat inaczej i dostrzeże to, co naprawdę jest w życiu najważniejsze.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.