Wotum nieufności – Remigiusz Mróz – recenzja książki

Wrzesień 7, 2017

Remigiusz Mróz powieścią „Wotum nieufności” rozpoczyna nową serię political fiction, która garściami czerpie z polskiej sceny politycznej.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Wotum nieufności” opowiada o Darii Seydzie, która pełni rolę marszałka sejmu. Pewnego dnia kobieta budzi się w hotelowym pokoju, nie wie, dlaczego się w nim znalazła i co robiła przez ostatnie dziesięć godzin. Krótko później dowiaduje się o tym, że będzie musiała pełnić funkcję Prezydenta Polski, po tym jak urzędujący prezydent zrzekł się władzy ze względu na chorobę. Tymczasem Patryk Hauer, ambitny polityk prawicy, będzie chciał zrobić wszystko, aby wykorzystać zaistniałą sytuację i samemu przejąć prezydencki stołek.

Remigiusz Mróz to przedstawiciel młodego pokolenia polskich pisarzy. Ma stopień doktora nauk prawnych – w swoim życiu napisał też kilka artykułów naukowych. Jednak jego życie to przede wszystkim pisanie powieści. A także sport, bowiem Remigiusz Mróz nałogowo biega. Jego już bardzo obszerna bibliografia obejmuje powieści z różnych gatunków, np. kryminał, powieść historyczna, thriller. Swoje utwory często pisze seriami. Przykładem może być cykl powieści o pani adwokat Joannie Chyłce czy tetralogia z komisarzem Forstem. „Wotum nieufności” rozpoczyna serię powieści z gatunku political fiction pod tytułem „W kręgach władzy”.

Jaki jest pierwszy tom cyklu „W kręgach władzy”? To wciągający thriller, w którym Remigiusz Mróz skupia się na polityce. Akcja powieści dzieje się w Polsce, jednak na próżno szukać podobieństw aktualnych, krajowych polityków z tymi przedstawionymi w „Wotum nieufności”. Jednak z całą pewnością takie podobieństwa można znaleźć w odniesieniu do zachowań i zagrywek polityków z różnych stron sceny politycznej. Świat polityki Remigiusza Mroza jest brutalny, pełen spisków, intryg, nieczystych zagrań, układów i populizmu. Dzięki swojemu wykształceniu autor bardzo wiarygodnie i skrupulatnie przedstawił prawa rządzące polityką, widać, że książka jest dobrze dopracowana i przemyślana. Niektórzy porównują ją nawet do niezwykle popularnego serialu telewizyjnego „House of Cards” z Kevinem Spacey i Robin Wright w rolach głównych. Jednak powieść Remigiusza Mroza jest może nieco mniej uniwersalna. Jednak tak samo intryguje czytelnika, który trzymany jest w niepewności aż do zakończenia powieści. Które stanowi też doskonały wstęp do kolejnych odsłon serii.

„Wotum nieufności” Remigiusza Mroza to świetnie skonstruowana powieść z gatunku political fiction, która jednak spodoba się nie tylko wielbicielom tego rodzaju literatury. Jest na tyle jasno i precyzyjnie napisana, że każdy, nawet z pozoru niezainteresowany polityką, czytelnik zrozumie wydarzenia i bez problemu będzie śledzić akcję z zapartym tchem. Dużym atutem książki są też doskonałe dialogi. Remigiusz Mróz bez skrupułów ujawnia zwyrodniały świat polityki, w którym liczy się jedynie władza i pieniądze. Tutaj nie ma lepszych i gorszych stron, wszystkim obrywa się tak samo, bez względu na poglądy. Autor choć na chwilę zabiera czytelnika za kulisy wielkiej polityki. I udowadnia, że jest tam więcej bezwzględności i brudu, niż gdziekolwiek indziej.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.