Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze – Tracy Hogg i Melinda Blau – recenzja książki

Wrzesień 8, 2017

Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze ” to książka dla rodzin, które nie potrafią poradzić sobie ze swoimi dziećmi i szukają pomocy w kwestii ich wychowania. Książka autorstwa Tracy Hogg i Melinda Blau to lektura dla rodziców dzieci od momentu narodzin do osiągnięcia wieku trzech lat.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Należy na początek wspomnieć kim jest Tracy Hogg. To znana w wielu krajach na całym świecie autorka poradników na temat wychowywania dzieci i bohaterka programu telewizyjnego o takiej samej tematyce. To kobieta z wieloletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie – pielęgniarka, niania, matka i babcia. Posiada swoją koncepcje dotyczącą pielęgnowania wychowywania niemowląt i starszych dzieci. Wieloletnia praktyka i pozytywne rezultaty sprawiły, że dzieli się swoimi metodami poprzez różne kanały – książki, programy w telewizji i radiu, itd.

Głównym sposobem, dzięki którym autorka osiąga sukcesy jest jej przekonanie, że wychowanie dzieci nie jest wcale takie trudne. Trzeba tylko wiedzieć jak postępować, należy ustalić określone zasady i się ich trzymać. Kładzie również silny nacisk na naukę samodzielności już od etapu niemowlęcego. Tracy Hogg prezentuje i dokładnie opisuje krok po kroku, jak karmić dzieci, jak usypiać, jak odstawić je od piersi, jak uczyć samodzielnego korzystania z nocnika oraz toalety, itd. Dzięki wdrożeniu w życie stałego planu dnia już od samego początku cała rodzina wie co się dzieje – kiedy dziecko jest głodne, kiedy śpiące, kiedy chce się bawić, a kiedy jest zmęczone. Oczywiście, jak zaznacza autorka, nie wszystko przychodzi szybko, łatwo i przyjemnie. Najważniejsza jest wytrwałość i cierpliwość, zwłaszcza na początku, a później nieugięta konsekwencja.

To podręcznik nie tylko dla mamy ale również dla taty, babci i każdej osoby, która ma to szczęście, by opiekować się (niekoniecznie swoim) dzieckiem. To lektura, po którą warto sięgnąć jeszcze w okresie ciąży, by później regularnie do niej wracać. Z pewnością pomoże zrozumieć niejednej mamie zachowanie swojego dziecka, zwłaszcza, gdy na świat przyjdzie jej pierworodne. Również mamy, które posiadają już pewne doświadczenie, nie zawiodą się na książce. Być może znajdą rozwiązanie problemów, które pojawiły się w ich życiu wcześniej.

Postać Tracy Hogg jest dość kontrowersyjna, ponieważ nie wszyscy zgadzają się z jej metodami, a niektórzy wręcz bardzo ją krytykują. Osoby o ugruntowanych poglądach na temat pielęgnacji niemowląt i wychowywania dzieci zmarnują swój czas sięgając po tą książkę. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wiele kobiet, które jeszcze nie miały dzieci i zaklinały się, że zawsze będą postępowały w ten, a nie inny sposób i nigdy nie zrobią tego, czy tamtego – po urodzeniu dziecka zmieniały swoje poglądy o 180 stopni. Wydaje się, że jeśli nie należymy do przeciwnego obozu, a zwłaszcza jeśli nie mamy własnego doświadczenia, bo nigdy jeszcze nie byłyśmy matkami, warto sięgnąć po książkę, by bliżej zapoznać się z metodami autorki. Z pewnością poradnik spodoba się osobom, które lubią poukładane życie i pewną przewidywalność. Może on być drogowskazem dla każdej zagubionej i przerażonej kobiety, która szuka wsparcia i podpowiedzi jak postępować. Najlepiej wcielić w życie sposoby Tracy Hogg i samodzielnie przekonać się czy działają. Dzieci są tak bardzo różne, że nigdy nie wiadomo jaka metoda będzie dla nich najlepsza.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.