Złodziejka książek – Markus Zusak – recenzja książki

Wrzesień 7, 2017

Książka, która zdobyła międzynarodową sławę, która stała się również inspiracją do nakręcenia filmu. Wzruszająca, przy tym opowiadająca o czasach II wojny światowej, jednak bez nadmiernego okrucieństwa – lektura wszak jest kierowana do czytelników w wieku gimnazjalnym. Na początku książki poznajemy rodzinę Memingerów, którzy zamieszkują Niemcy. Dzień przed wybuchem konfliktu, matka dwójki dzieci – dziewczynki Liesel i małego Wernera – decyduje się oddać swoje potomstwo pod opiekę rodziny zastępczej, która ma im zapewnić bezpieczeństwo. Jednak chłopiec nie przeżywa długiej podróży, a jego ciało musi zostać pochowane w pobliżu stacji. Ten moment okazuje się dla Liesel przełomowy – w białej zaspie śniegu znajduje bowiem czarny prostokąt, który okazuje się być książką. „Podręcznik grabarze” – taki tytuł nosi pierwsza lektura, którą Liesel ukradnie. To z niej nauczy się, czym jest magia słowa. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, dlatego, mimo że czytanie jest surowo zabronione, Liesel nie poprzestaje na jeden książce. Co będzie dalej?

Książkę można kupić na Digitalo.pl

Późniejsze losy dziewczynki są coraz ciekawsze. Trafia do rodziców zastępczych i poznaje chłopca zamieszkującego okolicę, Rudy’ego Steinera. Maluchy zaprzyjaźniają się, a w momencie, gdy zaczyna brakować jedzenia, wspólnie wyruszają na rabunki. Jednak dla Liesel o wiele cenniejszy jest pokarm dla jej duszy, dlatego dziewczynka podejmuje się niezwykle ryzykownych wypraw na książki znajdujące się w bibliotece burmistrza.

Piękno tej książki tkwi nie w przejmującej historii, lecz w tym jak udaje się bohaterowi oswoić nas z wizją śmierci. Przestaje ona być czymś przerażającym, a staje codziennością, tak samo jak działo się w czasach wojny. Śmierć przyjmuje rolę narratora. Sposób przedstawiania został zdominowany przez jeszcze jeden motyw – spokój i ciszę. Nawet podczas ataków nazistów wokół Liesel panuje spokój, chociaż z pewnością jest on pozorny, o czym dowiadujemy się podczas ostatecznej konfrontacji z emocjami bohaterów. Lektura po prostu warta polecenia.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.