Życie jest piękne – Natalia Murawska – recenzja książki

Sierpień 28, 2017

Debiutancka powieść Natalii Murawskiej „Życie jest piękne” pokazuje, że warto marzyć, nawet gdy los rzuca nam kłody pod nogi.

Książkę można kupić na Digitalo.pl

„Życie jest piękne” to historia dwóch nastoletnich przyjaciółek, Cornelii (Nel) i Natalie (Nat), które będą musiały zmierzyć się z życiowymi dramatami. Pierwsza z nich okazuje się chora na białaczkę, druga za maską silnej i nieco zwariowanej flirciary ukrywa wrażliwe wnętrze, poranione przez najbliższą rodzinę. Ponadto jeden nieprzemyślany wybryk wywróci jej życie do góry nogami. Jednak obie dziewczyny udowodnią, że nigdy nie warto się poddawać, zwłaszcza gdy blisko znajdują się osoby, które nas wspierają i darzą bezinteresowną miłością.

Autorka książki „Życie jest piękne”, Natalia Murawska, nie bez powodu opisuje trudne losy dwóch nastolatek. Sama choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Marzyła o wydaniu książki, a udało się to dzięki wydawnictwu Novae Res oraz Fundacji Mam Marzenie. Natalia Murawska pragnęła stworzyć powieść, która dodaje otuchy osobom chorym, uczy cieszenia się życiem i czerpania radości z każdej chwili i każdej nawet najmniejszej rzeczy. Taka właśnie jest jej książka – przypomina o tym, co najważniejsze i zachęca do ubarwiania szarej codzienności.

„Życie jest piękne” to powieść napisana w pierwszej osobie. Dzięki temu czytelnik jest w stanie poznać nie tylko myśli Cornelii, ale także jej przyjaciółki Nat. Tak poprowadzona narracja niezwykle uwydatnia dotkliwość problemów, z jakimi młode dziewczyny muszą zmagać się na wstępnie swojego życia, książka staje się więc niezwykle wciągająca i skłaniająca do refleksji. Autorka zadbała o to, aby dokładnie przedstawić przebieg choroby i wszelkie szczegóły z nią związane. W książce nie brakuje też sprawnie poprowadzonych wątków romantycznych, choć momentami może się wydawać, że pojawiający się na kartkach powieści chłopcy są zbyt idealni. Nie przeszkadza to jednak w ogólnym odbiorze książki, która przesycona jest emocjami i wieloma pięknymi cytatami dotyczącymi życia, które można by powtarzać w nieskończoność. Pierwsze miłosne wyznania czy pocałunki bohaterek doskonale wkomponowują się w całość powieści, choć na pierwszym planie cały czas pozostaje przyjaźń między Nel i Nat – szczera, ale i niezwykle mocna, która przezwycięży wszystkie przeciwności, będzie podporą w trudnych chwilach, ale i otrzeźwi, gdy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo „Życie jest piękne” porusza także temat alkoholizmu czy trudnych relacji rodzicielskich.

„Życie jest piękne” Natalii Murawskiej to wzruszająca, pełna emocji opowieść o cierpieniu, ale i nadziei, która chwyta za serce. Powieść jest idealną pozycją dla młodych ludzi, ale także starsi czytelnicy odnajdą w niej coś dla siebie – dla niektórych może być wręcz cofnięciem się do czasów własnej młodości. Książka ta uczy, że warto żyć pełnią życia, bo nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Bo choć los może nam przysporzyć wielu problemów i tragedii, to ostatecznie należy pamiętać, że mimo wszystko życie jest piękne i kryje w sobie wiele cudowności, których nigdy nie należy lekceważyć.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.